Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till ändamål för sin huvudsakliga verksamhet är att självt eller genom hel- eller delägt dotterbolag idka handel med konfektion, skor, fritidsartiklar, radio - TV, handel och förvaltning av värdepapper samt fastigheter och även som driva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 183 466 | 181 926 | 192 450 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 668 | 13 328 | 25 882 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 229 | 14 393 | 26 730 |
| Årets resultat (tkr) | 2 706 | 289 | 1 407 |
| Summa tillgångar (tkr) | 85 335 | 97 125 | 103 747 |
| Antal anställda | 70 | 64 | 65 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 183 466 | 181 926 | 192 450 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 668 | 13 328 | 25 882 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 229 | 14 393 | 26 730 |
| Årets resultat (tkr) | 2 706 | 289 | 1 407 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 12 337 | 3 457 | 17 937 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 72 998 | 93 668 | 85 810 |
| Tillgångar (tkr) | 85 335 | 97 125 | 103 747 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 43 878 | 41 173 | 40 884 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 410 | 1 810 | 1 810 |
| Avsättningar (tkr) | 217 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 37 830 | 54 142 | 61 053 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 85 335 | 97 125 | 103 747 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 421 | 1 365 | 1 611 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 29 659 | 27 391 | 27 155 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 13 274 | 12 935 | 12 671 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 70 | 64 | 65 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 621 | 2 843 | 2 961 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 634 | 651 | 637 |
| Vinstmarginal | 5.8% | 7.3% | 13.4% |
| Soliditet | 54.3% | 43.7% | 40.7% |
| Kassalikviditet | 93.2% | 120.9% | 90.0% |
Mercus Yrkeskläder AB ingår i en koncern med 37 bolag. Moderbolag är Alligo Holding AB och koncernmoderbolag är Alligo AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till ändamål för sin huvudsakliga verksamhet är att självt eller genom hel- eller delägt dotterbolag idka handel med konfektion, skor, fritidsartiklar, radio - TV, handel och förvaltning av värdepapper samt fastigheter och även som driva annan därmed förenlig verksamhet.